Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Home ] Up ]

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

Με επικεφαλής τον χρυσό Ολυμπιονίκη του 1986, το Μαραθωνοδρόμο Σπύρο Λούη, ντυμένο τσολιά, παρέλασε στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου οι 41μελής Ελληνική αποστολή. Μαζί και η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που πήρε μέρος σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η Δόμνα Λανίτου Καβουνίδου, που το 1996 βραβεύτηκε από τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Αθλητικού τύπου.

Η Ελλάδα παρά τις δυσκολίες των καιρών (η μεταξική δικτατορία επιβλήθηκε, ενώ ήδη είχαν ξεκινήσει οι Αγώνες) δεν είχε τόσο άσχημη εμφάνιση, χωρίς όμως να φθάσει και σε βάθρο νικητών, έστω και αν το άγγιξε στη σκοποβολή.

Ο πρωταθλητής μας Άγγελος Παπαδήμας πήρε την τέταρτη θέση στο πιστόλι ύστερα από μπαράζ με το Σουηδό Ούλμαν, καθώς και οι δυο είχαν συγκεντρώσει 34 βαθμούς. Στα τετρακόσια μέτρα εμπόδια ο Χρήστος Μάντικας πήρε την έκτη θέση με επίδοση 54,2, ενώ τέταρτος βγήκε και ο πρωταθλητής μας στη δισκοβολία Νίκος Σύλλας, με βολή στα 47,75.